Start
1 % na Uśmiech
Działalność
Zarząd
Projekty
Foto
Kontakt

 

ZAŁĄCZNIK NR 
DO PROTOKOŁU ZWYCZAJNEGO WALNEGO ZEBRANIA CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA „UŚMIECH” Z DNIA 31.03.2009 R.



SPRAWOZDANIE ZARZĄDU Z DZIAŁALNOŚCI STOWARZYSZENIA „UŚMIECH”
ZA OKRES 01.01.2008 DO 31.12.2008

1. WIZYTÓWKA STOWARZYSZENIA
Stowarzyszenie zarejestrowane zostało pod numerem KRS 0000219812 w dniu 
21 października 2004r. W lutym 2005 r. Stowarzyszenie uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Aktualnie jest jedną z 12 organizacji w Powiecie Kępińskim i 454 
w Wielkopolsce organizacji uznawanych za swoistą elitę wśród podmiotów trzeciego sektora.
Stowarzyszenie liczy 48 członków.
Siedziba Stowarzyszenia „UŚMIECH” mieści się w Kępnie, przy ul. Ratuszowej 1.
Władze Stowarzyszenia stanowią: Zarząd Stowarzyszenia i Komisja Rewizyjna.
Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie działalności oświatowej, kulturalnej, sportowej, rekreacyjnej, opiekuńczej i charytatywnej na rzecz dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez :
1) finansowanie budowy i remontów budynków oświaty,
2) sprzedaż posiłków i napojów, z reguły po obniżonych cenach,
3) organizowanie konkursów i wystaw szkolnych,
4) prowadzenie i organizowanie kształcenia ustawicznego dorosłych oraz pozostałych form kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowanych, w szczególności poprzez organizację kongresów, konferencji, spotkań, konsultacji, szkoleń itp.,
5) organizowanie zajęć dodatkowych i pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży,
6) prowadzenie działalności polegającej na niesieniu pomocy dzieciom i młodzieży w trudnej sytuacji materialnej, organizowanie pomocy materialnej i finansowej :
zakup pomocy dydaktycznych, książek, przyborów szkolnych, fundowanie 
stypendiów naukowych i socjalnych itp.,
7) prowadzenie działalności charytatywnej polegającej na gromadzeniu funduszy na 
realizację celów statutowych,
8) działalność mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom : działalność 
prewencyjną oraz inną działalność tego rodzaju,
9) organizowanie różnych form rozwoju kulturalnego społeczeństwa w zależności od 
zainteresowania społecznego,
10) popularyzację dorobku różnych dziedzin kultury,
11) spełnianie funkcji użytecznych np. przez organizowanie różnego rodzaju kursów,
12) organizowanie i przeprowadzanie imprez sportowych,
13) organizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży,
14) organizowanie kształcenia związanego głównie z rekreacją,
15) wspieranie działalności bibliotek i muzeów,
16) wspieranie inicjatyw społecznych przez edukację i gromadzenie funduszy,
17) współpracę z organami administracji rządowej i samorządowej oraz innymi organizacjami pozarządowymi.

Stowarzyszenie cele statutowe realizowało nieodpłatnie. W 2008 r. Zarząd Stowarzyszenia podjął uchwałę w sprawie przejęcia nowych członków Stowarzyszenia. Stowarzyszenie nie nabyło żadnej nieruchomości. Zadania, które realizowało nie były zadaniami zleconymi przez organy administracji publicznej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jak również na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych.


2. ZATRUDNIENIE
Stowarzyszenie nie zatrudnia pracowników, a jego członkowie pracują nieodpłatnie. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.


3. PODSUMOWANIE
Rok 2008 jest piątym rokiem działalności Stowarzyszenia. Członkami Stowarzyszenia są nauczyciele placówek oświatowych takich jak przedszkola, szkoły podstawowe, prawnicy, radni Rady Miejskiej w Kępnie, specjaliści w zakresie pozyskiwania środków unijnych. W okresie sprawozdawczym Stowarzyszenie pracowało nad pozyskaniem środków z Unii Europejskiej, by móc realizować swoje zadania statutowe. Powodzenie projektów unijnych z pełną odpowiedzialnością można uzna za największy sukces Stowarzyszenia w 2008 r. 
W minionym 2008 roku Stowarzyszenie realizowało swoje zadania statutowe poprzez:

1. Doposażenie placów zabaw.
2. Zorganizowanie dwóch konkursów dla Przedszkolaków pn. Świat muzyką malowany – „Wiosna” i „Jesień”
Chcąc zmobilizować dzieci do poszukiwania wspólnych cech muzyki-dźwięków, barw i kształtów Stowarzyszenie zorganizowało konkurs plastyczny – „Świat muzyką malowany”. Dzieci w wieku 3-6 lat, podczas słuchania utworów muzycznych wyrażały tworząc prace plastyczne to co usłyszały. Celem konkursu było tworzenie poetyckich obrazów barw, kształtów na zasadach uczuciowych skojarzeń, rozbudzanie wyobraźni, wrażliwości muzycznej i plastycznej, refleksyjnego słuchania muzyki. Z nadesłanych prac wybrano i nagrodzono najciekawsze oraz stworzono wystawę, którą można było podziwiać w Przedszkolach i podczas obchodzonych „Dni Kępna”.
3. Kontynuację projektu MŁODZI MŁODYM I NIE TYLKO – to tytuł projektu, który otrzymał dofinansowanie z europejskiego programu MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU. Akcja 1.2 Inicjatywy Młodzieżowe. Projekt podzielony był na 3 części: Europa, Kultura i Sport. Chcieliśmy by nasze społeczeństwo aktywnie włączało się w życie lokalne, realizując swoje pomysły. W maju 2008 r. zorganizowaliśmy festyn rekreacyjny, na którym bawiło się kilka pokoleń kępnian. Sporym zainteresowaniem ciszyły się warsztaty fotograficzne, perkusyjne, a także teatralne prowadzone przez fachowców w tych dziedzinach. W ramach działania sport, promowaliśmy nową grę – petanque. W ramach projektu powstał przy ul. Sikorskiego, w Kępnie specjalny tor do tej gry. Dzięki pozyskanym środkom udało się również wyremontować dwie sale i korytarz w budynku przy ul. Sikorskiego w Kępnie, które wykorzystane są na spotkania młodzieży w sekcjach artystycznych działających przy Kępińskim Ośrodku Kultury.
Przedsięwzięcie realizowane było w okresie od lipca 2007 do końca czerwca 2008 r. Projekt powstał przy wsparciu finansowym uzyskanym z Komisji Europejskiej w ramach programu Młodzież w Działaniu. 

4. Realizację projektu „WC Chatka”, na który Stowarzyszenie pozyskało dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Głównym założeniem projektu było umożliwienie dzieciom, które uczęszczają na największy plac zabaw w mieście korzystanie z toalety. W ramach środków z projektu wypożyczyliśmy (wraz z serwisem) na 1,5 roku toaletę przenośną, która stanie od wiosny 2009 r. na placu zabaw. Niebieska kabina została obudowana , a na drewnianej obudowie docelowo zostaną zamontowane: na dole tablice szkolne na których dzieci będą mogły pisać kredą, a do góry tablice na których Przedszkola będą mogły wywieszać swoje ogłoszenia. Aby toaleta nie była ogólnodostępna, ale wykorzystywana wyłącznie przez dzieci i rodziców, którzy wspólnie z dziećmi spędzają czas wolny na placu zabaw, toaleta jest otwierana przy pomocy specjalnych żetonów, które rozdamy rodzicom w przedszkolach, natomiast rodzicie dzieci które nie uczęszczają do przedszkoli będą mogli zwrócić się bezpośrednio do stowarzyszenia o wydanie takiego żetonu. Ponadto w ramach projektu ogłosiliśmy konkurs dla przedszkolaków pt. „Co robią grzeczne dzieci gdy chce im się siu-siu na placu zabaw?” Dzieci z poszczególnych oddziałów przedszkolnych wykonały prace zbiorowe, spośród których nagrodziliśmy najlepsze. 
5. Realizację projektu „Idzie zmiana torba lniana- czyli zastąp torbę foliową lnianą torbą firmową”, który polegał na przeprowadzeniu kampanii promocyjnej połączonej z zaopatrzeniem mieszkańców Gminy Kępno w ekologiczne torby wielokrotnego użytku. Poprzez realizację projektu chcieliśmy ograniczać zużycie foliówek, poprzez lansowanie innych wzorców zachowań konsumenckich. W trakcie realizacji projektu zorganizowaliśmy konkurs plastyczny, którego celem było opracowanie logo promującego projekt. Dzięki temu udało nam się dotrzeć zarówno do małych mieszkańców dzieci przedszkoli i szkół z terenu Gminy Kępno jak ich rodziców, dziadków. Spośród nadesłanych prac zostały wybrane najlepsze, które stanowiły podstawę opracowania projektu plakatów, bilbordów. Jednocześnie slogan akcji „Idzie zmiana torba lniana” został umieszczony na torbach lnianych. Wydrukowane lniane torby wraz z ulotką informacyjną zostały rozdane wszystkim przedszkolakom oraz uczniom szkół podstawowych z terenu Gminy Kępno. Akcji tej towarzyszyły pogadanki przeprowadzone na lekcjach wychowawczych bądź lekcjach przyrody przez nauczycieli. Warunkiem otrzymania torby było przyniesienie zużytej foliówki. Projekt uzyskał dofinansowanie Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
6. Pozyskane środki z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na projekt pt. „Życie da im szkołę my proponujemy przedszkole”. Projekt ten ma na celu przeprowadzenie szerokiej kampanii promocyjnej wychowania przedszkolnego. Realizując projekt zwiększymy źródła informacji na temat działalności przedszkoli, zakładamy, że więcej dzieci skorzysta z wychowania przedszkolnego, które wpływa na rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny dzieci.
7. Pozyskane środki z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na projekt pt.”Gimnastyka korekcyjna z Uśmiechem”. Projekt ten ma na celu stworzenie i prowadzenie programu zapobiegania oraz usuwania wad postawy u dzieci przedszkolnych, poprzez prowadzenie nieodpłatnych zajęć gimnastyki korekcyjnej. Projekt jest kierowany dla dzieci 5 i 6 letnich z terenu Gminy Kępno. Realizacja projektu połączona jest z szeroką kampanią informacyjno-medialną wśród dzieci i rodziców dotycząca sposobów zapobiegania oraz leczenia wad postawy.
8. Pozyskane środki z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na projekt pt.”Gala Tańca”, który ma na celu podniesienie usług edukacyjnych przedszkoli, poprzez urozmaicenie zajęć przedszkolnych. 
W trakcie projektu zostaną zorganizowane: warsztaty szkoleniowe z tańca towarzyskiego, zajęcia z breakdance, a podsumowaniem będzie Gala Tańca.
9. Organizowanie pomocy materialnej (ubrania, środki czystości) dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej - działalność koncentruje się na założonych celach czyli - redukcji negatywnych zjawisk społecznych oraz działalności opiekuńczej i charytatywnej wśród rodzin dzieci i młodzieży. 
10. Zorganizowanie Mikołaja dla 22 dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Informacje na temat sytuacji materialnej dzieci uzyskaliśmy od dyrektorów przedszkoli, członków Stowarzyszenia oraz z dotychczasowego własnego rozpoznania. Skorzystały dzieci z terenu powiatu Kępińskiego.

Zdobyliśmy opinię organizacji nowoczesnej , wszystkie wolne środki inwestujemy w rozwój i konsekwentne działania na rzecz dzieci. Sprawą dużego znaczenia jest posiadanie statusu organizacji pożytku publicznego związane z szeregiem obowiązków. Stanowi to jednak znakomitą okazję do promowania Stowarzyszenia oraz pozyskiwania darczyńców przekazujących 1% swojego podatku. W roku 2008 pozyskaliśmy kwotę około 35000 zł , co pozwoliło nam sięgnąć po środki w ramach realizowanych projektów.
Coraz szerzej rozwijamy kontakty z różnymi firmami, instytucjami w kraju dzięki czemu 
w wielu miejscach zaznaczamy swoją obecność, a jednocześnie tworzymy możliwość wsparcia finansowego wobec placówek oświatowych tj. Przedszkole Samorządowe Nr 5 w Kępnie, SP Krążkowy, Zespół Szkół Specjalnych w Kępnie, Przedszkole Samorządowe w Krążkowach, dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Zarząd Stowarzyszenia „Uśmiech”

....................................
Członek Zarządu

....................................
Członek Zarządu

....................................
Członek Zarządu

....................................
Członek Zarządu

.....................................
Członek Zarządu

 

Wyżej ]