Projekty
BOMBA W UCHU !
Słuchaj ciszej – usłyszysz głośniej
Słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki douszne ma fatalne skutki dla naszego zdrowia a większość nastolatków włącza Mp3 , wychodząc z domu i wyłącza dopiero przy zasypianiu. Często jedyną przerwą w słuchaniu muzyki jest pobyt w szkole.
Wystarczy słuchać zbyt głośno ustawionej muzyki zśnego odtwarzacza przez więcej niż godzinę codziennie przez pięć lat, aby trwale uszkodzić sobie słuch - wynika zń przeprowadzonych przez Unię Europejską - podała Agencja Reuters. Potencjalnie zagrożonych może być nawet 10 milionów młodych Europejczyków. Poza słuchowe skutki działania hałasu są wynikiem powiązań drogi słuchowej z innymi układami centralnymi i wegetatywnymi. Bodźce słuchowe wpływają na wszelkie przejawy życia organizmu. Wpływają na układ krążenia, układ oddechowy, przewód pokarmowy i inne narządy. Hałas wpływa również na zmniejszenie zrozumiałości mowy, zaburza wzrok i rozprasza uwagę. Udowodniono, że hałas jest przyczyną przedwczesnego starzenia się.
Dane z naszego podwórka:
czterech na dziesięciu gimnazjalistów słucha muzyki powyżej 2 godzin dziennie,młodzieży w wieku gimnazjalnym słucha muzyki wykorzystując maksymalną moc decybeli 50% młodzieży słucha muzyki zasypiając
* źródło danych : wyniki ankiet przeprowadzonych wśród 200 uczniów Gimnazjum Nr 2 w Kępnie i Gimnazjum w Krążkowach – opracowanie Katarzyna Tomalkiewicz
Przenośne odtwarzacze muzyki
Dzięki odtwarzaczom osobistym możemy wszędzie słuchać muzyki. Brzmienie ulubionych utworów może nam towarzyszyć w drodze do pracy, podczas spaceru czy na zakupach. Niektórzy ze swoimi MP3 (MP4, iPodami itp.) wprost nie mogą się rozstać. Muzyki z przenośnych odtwarzaczy najczęściej słuchają dzieci i młodzi dorośli. Duża część z nich ustawia głośność na cały regulator. Siła dźwięku, który dociera do ich uszu przez słuchawki może osiągać nawet 120 decybeli. Tymczasem już dźwięk o natężeniu 85 decybeli może wywołać problemy ze słuchem. Szkodliwe dla słuchu jest zbyt długie odtwarzanie muzyki, nawet jeżeli nastawiona jest niezbyt głośno. Uznaje się, że granicą bezpieczeństwa jest słuchanie muzyki na poziomie 80 procent maksymalnej głośności przez 90 minut.
Rodzaj słuchawek
Najlepiej dla słuchu byłoby w ogóle nie używać słuchawek, tylko odtwarzać muzykę przez głośniki. Powietrze działa jak filtr, który rozprasza dochodzące to uszu dźwięki, przez co stają się one łagodniejsze dla ucha. Najbardziej szkodliwe są niewielkie słuchawki douszne, które kompletnie zatykają ucho i mocno atakują słuch. Najzdrowszym rodzajem słuchawek są wysokiej klasy słuchawki półotwarte.
Rodzaj muzyki
Nie bez znaczenia jest rodzaj muzyki jakiej słuchamy. Wpływ na słuch ma zarówno siła i zmienność natężenia dźwięku, jak również melodia. Muzyka puszczana tzw. salwami (rock, heavy metal) mocniej uszkadza słuch niż płynna muzyka modulacyjna.
Źródło: www. nasze-choroby.pl
Badania wykazują, iż ważny jest nie tylko czas przez jaki słuchamy muzyki, ale również jakich słuchawek używamy i jakiej muzyki słuchami. Zdając sobie sprawę z faktu, iż młodzież trudno przekonać do rezygnacji ze słuchania w ten sposób ulubionej muzyki, chcemy ich przekonać do słuchania na mniej szkodliwych słuchawkach, ograniczeniu czasu słuchania oraz przekonać do słuchania łagodniejszych dźwięków.
Zauważając problem złego oddziaływania na zdrowie słuchania głośnej muzyki przez słuchawki douszne, Stowarzyszenie Uśmiech opracowało Projekt pn ”Słuchaj ciszej – usłyszysz głośniej”, który otrzymał dofinansowanie z Programu "Zdrowe dzieci to nasz kapitał” – szkolne projekty popularyzujące zdrowy styl życia w szkołach oraz w społecznościach lokalnych prowadzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach programu zorganizowano między innymi konkurs plastyczny na Logo Projektu, przeprowadzono badania ankietowe, przeprowadzono kampanię społeczną uświadamiającą skutki słuchania muzyki przez słuchawki douszne.
Katarzyna Tomalkiewicz – Koordynator Projektu „Słuchaj ciszej – usłyszysz głośniej”
Małgorzata Frala-Kędzior – Stowarzyszenie Uśmiech
Podsumowania ankiet w wybranych dwóch gimnazjach z okolicy: